Kışın kısa bir süre sonra bitmesiyle birlikte evlerde bahar temizliği günleri de başlayacak. Bahar temizliğini biraz derinlemesine yaparak kışın izlerinden tamamen kurtulmak isteyen birçok kimse için bu aynı zamanda yeni badana vakti. Kışın evde yanan kalorifer ya da soba duvarlarda is izlerinin oluşmasına neden olabiliyor. Eğer evinizin badanası uygunsa, bu izlerden deterjan marifetiyle nispeten kurtulmak mümkün. Ancak aynı zamanda evinize yeni, taze bir hava katmak, yılın trendi renklerinden dekorasyonunuza uygun olanları kullanarak evinizde dikkat çekici bir değişim yaratmak istiyorsanız, işin sırrı tertemiz bir badanada.

Badanayı kendiniz yapmaya ne dersiniz?

Evinizin badanasını yapmak için bir boyacı ile anlaşmak yerine, yeterli vaktiniz ve biraz da el beceriniz varsa, bu işi bir Kendin Yap projesine çevirebilir ve uygulamayı kendiniz bizzat yapabilirsiniz. Hatta bu işi aile bireyleri ya da arkadaşlarla beraber yaparak hem zamandan tasarruf edebilir hem de sıra dışı bir parti organizasyonuna imza da atabilirsiniz. Kendin Yap (İngilizce haliyle DIY, yani Do It Yourself) uygulamaları halkımızın kültürüne ve alışkanlıklarına çok da uzak bir kavram değil ve bizleri üretken birer birey olmaya teşvik ediyor.

Biraz daha açalım…

Evde kendi başımıza bir şeyler onarma ve üretme fikrine yabancı değiliz. Evde ufak bir tamirattan tutun da kazak örmeye kadar, evde kendi başımıza gerçekleştirdiğimiz, profesyonel (elektrik ustası, tesisatçı, marangoz, boyacı vs.) yardımı alınmadan yapılan çalışmaları, ve ayrıca bir ürünü satın almak yerine uygun malzemeler kullanarak kendimizin imal etmesini Kendin Yap uygulaması olarak adlandırabiliriz. Kendin Yap uygulamalarında, maliyet genelde satın alınan bir ürüne oranla çok dah